Festyn sołecki w Gródkowie

 

Na uroczystości nie zabrakło przedstawicieli Urzędu Gminy Psary, „Kapeli Gródków”, zespołu śpiewaczego „Nasz Gródków”, delegacji z GOK, nauczycieli, pracowników i uczniów szkoły wraz z rodzicami oraz lokalnej społeczności. Po powitaniu przybyłych gości przez dyrektora szkoły Beatę Polaniecką, sołtysa Tadeusza Majerczyka i wójta Tomasza Sadłonia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów i część artystyczna.

Na szkolnym korytarzu zostały wystawione prace uczniów, które wykonano na konkursy: fotograficzny „Piękno ziemi ojczystej” oraz patriotyczno-literacki „Mój wiersz o Polsce”. Z kolei na scenie jury ogłosiło wyniki obu konkursów, a także wręczyło zwycięzcom dyplomy i nagrody. Zebrani gości mogli obejrzeć występ zespołów klasowych prezentujących piosenki, tańce oraz utwory poetyckie o tematyce patriotyczno-regionalnej. W programie artystycznym znalazły się także popisy: gimnastyczek z Akademii Gimnastyki Artystycznej AKS Niwka w Sosnowcu oraz szkolnego zespołu cheerleaderek. Następnie na scenie wystąpiły: zespół śpiewaczy „Nasz Gródków” oraz „Kapela Gródków”, która oprócz wykonania piosenek, przeprowadziła także zabawy, naukę tańca regionalnego „zumba na ludową nutę” oraz konkurs wiedzy w formie zagadek dla najmłodszych.

Dla dzieci oraz dorosłych przygotowano zajęcia plastyczne, malowanie dziecięcych buziek oraz gry i zabawy ruchowe na boisku i placu zabaw. Goście mieli także okazję „połamać język” na łamańcach językowych.

Na festynie nie zabrakło regionalnych smaków. Dla gości dostępne było stoisko z ciastami oraz przetworami, które można było nabyć za symboliczną opłatę, a z których dochód przeznaczony został na potrzeby szkoły. Poczęstunek obejmował także kawę i herbatę oraz potrawy regionalne „sołeckie smaki”, takie jak: żurek z kiełbasą, bigos, pieczonki i chleb ze smalcem. Przeprowadzony został również konkurs na najlepszy tradycyjny sernik, który jest rodzimym, tradycyjnym ciastem w Polsce.

Spotkanie było doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu w ciepłe niedzielne popołudnie. Jego celem było zaprezentowanie różnorodnych pasji, poznanie bogactw i smaków regionu, wspieranie idei podtrzymywania zwyczajów i tradycji, a także integracja środowiska szkolnego i lokalnego oraz wspieranie więzi międzypokoleniowych.