II Turniej Kół Gospodyń Wiejskich za nami

5 kwietnia odbyła się druga edycja gminnego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich o puchar Wójta Gminy Psary. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 8 kół z terenu gminy, w tym KGW: Gródków, Brzekowice, Dąbie, Malinowice, Strzyżowice, Sarnów, Psary oraz Góra Siewierska. Panie konkurowały między sobą w aż sześciu konkurencjach.

W pierwszej konkurencji miały za zadanie odnaleźć swoje sołectwo, spośród przygotowanych wcześniej map konturowych sołectw gminy. Następnie musiały zaznaczyć co najmniej 80% najważniejszych punktów, które znajdują się w danej miejscowości, np. kapliczki, krzyże, pomniki przyrody czy miejsca użyteczności publicznej.

Kolejną konkurencją były zmagania wokalne. Członkinie kół miały za zadanie zachęcić jak największą liczbę osób spośród publiczności do wspólnego śpiewania i zabawy. Tu liczyła się przede wszystkim pomysłowość i charyzma!

Nie zabrakło również konkurencji tanecznej, w której panie miały przedstawić krótki układ taneczny. W tym roku królowały „kaczuszki”, chociaż niektóre z kół humorystycznie podeszły do tego zadania i przedstawiły publiczności choreografie zaczerpnięte z piosenek przedszkolny oraz tradycyjnego trojaka.

W dalszej części turnieju panie sprawdziły się w konkurencjach sprawnościowych. Organizatorzy przygotowali sztafetę. W pierwszej części reprezentantki kół miały do pokonania z zawiązanymi oczami tor przeszkód, na końcu którego musiały dodatkowo przebić balon. Następne panie musiały czterokrotnie narzucić ringo na patyk, a zwieńczeniem sztafety było wyłonienie 20 monet z miski pełnej fasoli.

Przedostatnia konkurencja polegała na zaprezentowaniu ubioru sportowego. Panie postawiły głównie na stroje piłkarskie, narciarskie i rekreacyjne, ale pojawiła się także odzież gimnastyczna, łyżwiarska i bokserska.

Zwieńczeniem turnieju była konkurencja kulinarna, czyli degustacja przygotowanych przez koła potraw. Na stołach królowały głównie dania z drobiu i kapusty oraz owocowe kompoty i pyszne ciasta.

Jury w składzie: przewodnicząca - Krystyna Kluszczyk oraz członkowie - Wiesław Zarychta i Adam Adamczyk, miało twardy orzech do zgryzienia, gdyż rywalizacja była bardzo wyrównana. Po podliczeniu punktów udało się jednak wyłonić zwycięzców. I miejsce zdobyło KGW z Dąbia, na II miejscu uplasowało się koło z Góry Siewierskiej, a III miejsce zajęło KGW z Brzękowic, które decyzją publiczności otrzymało również dyplom uznania w konkurencji kulinarnej. Zwycięskie puchary wręczył wójt Tomasz Sadłoń, a pamiątkowe dyplomy i nagrody finansowe, ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury, dyrektor GOK Anna Nagły oraz członkowie jury.