Sołectwo Góra Siewierska

22 maj 2018

Sołtysem Góry Siewierskiej jest Włodzimierz Kotuła.

Miejscowość zamieszkuje okło 900 osób. Sołectwo graniczy z Gminą Bobrowniki. Znajduje się tutaj budynek Ochotniczej Straży Pożarnej, Świetlica Wiejska, Zakład Opieki Zdrowotnej oraz boisko wielofunkcyjne z placem zabaw. Na terenie wsi działa Koło Gospodyń Wiejskich, orkiestra dęta oraz klub sportowy „Góra Siewierska” oraz drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej.

W ostatnich latach w miejscowości buduje się coraz więcej domów jednorodzinnych, a urząd Gminy Psary ma na sprzedaż działki na tzw. osiedlu „Czerwony Kamień”. Dzięki położeniu wsi na terenie górzystym możemy zobaczyć tutaj niezwykłe krajobrazy, które najlepiej ogląda się z najwyższego wzniesienia na terenie gminy Równej Górze (375 m n.p.m.).

Wioska usytuowana jest w pobliżu źródeł Jaworznika wpadającego pod Żychcicami do Brynicy, na najwyższym szczycie grzbietu wzgórz ciągnących się od Rogoźnika po Toporowice. Wieniec podobnych wzgórz otacza wioskę: od zachodu Śródpole, od wschodu Kokoszka i Szatki, od południa Wronia, zaś od północy Wiśniowa. W przeszłości wydobywano tu rudy żelaza. Świadczą o tym źródła historyczne oraz istniejące do dziś widoczne leje o różnej głębokości, położone jeden obok drugiego, jak również wygląd wzgórz w tej miejscowości.