Sołectwo Malinowice

22 maj 2018

Sołtysem Malinowic jest Krystyna Stajno.

Liczba mieszkańców sięga około 670 osób W sołectwie powstało pierwsze nowoczesne osiedle domów jednorodzinnych obecnie zagospodarowanych jest ponad siedemdziesiąt działek). Znajduje się tutaj również zabytkowy dworek, wraz z zabudowaniami, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie rośnie ponad 150 lipa drobnolistna, która jest pomnikiem przyrody. Tutaj też działa stacja uzdatniania wody zaopatrująca w wodę pitną wszystkich mieszkańców gminy.

Symbolem Malinowic od paru lat stał się bocian, który zbudował gniazdo na latarni przy głównej drodze w miejscowości. Punktem spotkań mieszkańców jest budynek byłej szkoły podstawowej przy którym został wybudowany plac zabaw. Wieś brała udział dwa razy w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego "Najpiękniejsza wieś województwa śląskiego".

Malinowice są bardzo dobrze zlokalizowane. Choć znajdują się w zacisznym miejscu, to blisko stąd do najważniejszego szlaku komunikacyjnego łączącego Katowice z Warszawą - nieco ponad 2 km do skrzyżowania z trasą szybkiego ruchu.