11 maj 2022

Zaproszenie na kurs języka polskiego dla obywateli Ukrainy

Starosta Będziński Sebastian Szaleniec wraz z Dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Będzinie Wojciechem Olesińskim serdecznie zapraszają na kurs języka polskiego na poziomie A1 dla obywateli Ukrainy.

22 kwiecień 2022

Warsztaty z języka polskiego dla obywateli Ukrainy - edycja II

Starosta Będziński Sebastian Szaleniec wraz z Dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Będzinie Wojciechem Olesińskim zapraszają na warsztaty z języka polskiego dla obywateli Ukrainy.

Wszystkie szczegóły znajdą Państwo na poniższym plakacie.

19 kwiecień 2022
Potrzebna pomoc

W gminie Psary cały czas przebywa wielu obywateli Ukrainy, którzy znaleźli tu schronienie przed wojną. Na prośbę naszej mieszkanki poniżej publikujemy listę potrzebnych artykułów dla jednej z ukraińskich rodzin:

07 kwiecień 2022

POLSKO-UKRAIŃSKIE TARGI PRACY

 

Starosta Będziński Sebastian Szaleniec wraz z Dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Będzinie Wojciechem Olesińskim zapraszają na polsko-ukraińskie Targi Pracy pn. "Praca bez granic.", które odbędą się  27 kwietnia w godzinach 10.00-13.00 w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Będzinie ul. Jana Sączewskiego 6.

06 kwiecień 2022

Wniosek o 40 zł za zakwaterowanie obywatela Ukrainy złożysz w OPS

 

Od 07.04.2022 r. mieszkańcy, którzy goszczą w swoich domach obywateli Ukrainy mogą składać do Ośrodka Pomocy Społecznej wnioski na refinansowanie poniesionych kosztów. Dzienna kwota za udzielenie schronienia i wyżywienia osobie, która przekroczyła polsko-ukraińską granicę po 24 lutego wynosi 40 zł.

01 kwiecień 2022

Razem możemy wiele!

 

Działania dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie stale się poszerzają. Wspólnie potrafimy pomóc potrzebującym.

31 marzec 2022

Szczepienia przeciw Covid-19 dla obywateli Ukrainy

 

Gminne Centrum Medyczne Psary informuje o możliwości zgłaszania się na szczepienia ochronne przeciw Covid-19 przez obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

25 marzec 2022

Film instruktażowy dla obywateli Ukrainy

 

Centralny Ośrodek Informatyki oraz KPRM udostępnił film instruktażowy, który dotyczy procesu nadania numeru PESEL, informacji o Profilu Zaufanym oraz aplikacji mObywatel dla obywateli Ukrainy, którzy wjechali legalnie na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy od 24 lutego 2022 r. i deklaruje zamiar pozostania na terenie Polski.

25 marzec 2022

Warsztaty z języka polskiego

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich obywateli Ukrainy do skorzystania z warsztatów języka polskiego organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Będzinie.

24 marzec 2022

Wspólnymi siłami robimy wiele

 

Od miesiąca trwa wojna na Ukrainie. Każdego dnia do naszego kraju docierają uciekający przed wojną obywatele Ukrainy. W naszej gminie aktualnie przebywa około 200 uchodźców. Wspólnymi siłami potrafimy zrobić naprawdę wiele.

23 marzec 2022

Informacja dla osób z Ukrainy

 

Wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ obywatele Ukrainy którzy przybyli do Polski w związku z konfliktem zbrojnym mogą składać od 26.03.2022r. za pośrednictwem PUE- ZUS druk SW – U.

23 marzec 2022

Potrzebna pilna pomoc

 

W naszej gminie jest wielu obywateli Ukrainy, którzy znaleźli tu schronienie uciekając przed wojną. Pracownicy socjalni organizują im doraźną pomoc w zakresie artykułów spożywczych, kosmetyków, środków higienicznych czy ubrań.

22 marzec 2022

Świadczenie pieniężne dla obywateli Ukrainy

 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Psarach informuje, że od 18 marca 2022 r. przyjmuje wnioski o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobę. Przeznaczone jest ono na utrzymanie, w szczególności na pokrycie wydatków żywności, odzieży, obuwia, środków higieny osobistej oraz opłat mieszkaniowych.

22 marzec 2022

Ulotka informacyjna dla uchodźców z Ukrainy

 

Ulotka informacyjna dla uchodźców z Ukrainy przygotowana przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

21 marzec 2022

Potrzebna pilna pomoc

 

W naszej gminie jest już wielu obywateli Ukrainy, którzy znaleźli tu schronienie uciekając przed wojną. Pracownicy socjalni organizują im doraźną pomoc w zakresie artykułów spożywczych, kosmetyków czy środków higienicznych.

18 marzec 2022

Przyjmowanie wniosków o nadanie numeru pesel

 

Przyjmowanie wniosków o nadanie numeru pesel dla obywateli Ukrainy odbywa się w: poniedziałek od 8:00 do 15:30, wtorek, środę, czwartek od 8:00 do 14:00 oraz w piątek od 8:00 do 12:30.

18 marzec 2022

Potrzebna pilna pomoc

 

Przygotowujemy kolejne miejsca, w których już wkrótce znajdą schronienie uchodźcy z Ukrainy. Jeżeli ktoś chciałby pomóc prosimy o przyniesienie do Urzędu Gminy Psary niezbędnych rzeczy.

17 marzec 2022

Wykonanie zdjęć do dokumentów dla uchodźców z Ukrainy

 

Od 16 marca uchodźcy, którzy po 24 lutego 2022 roku przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, mogą składać w Urzędzie Gminy Psary wnioski o nadanie numeru PESEL. Do wniosku należy dołączyć zdjęcie biometryczne.

17 marzec 2022

Można składać wniosek o 40 zł za zakwaterowanie obywatela Ukrainy

 

Mieszkańcy, którzy goszczą w swoich domach obywateli Ukrainy mogą składać do Urzędu Gminy Psary wnioski na refinansowanie poniesionych kosztów. Dzienna kwota za udzielenie schronienia i wyżywienia osobie, która przekroczyła polsko-ukraińską granicę po 24 lutego wynosi 40 zł.

15 marzec 2022

Numer PESEL dla obywateli Ukrainy

 

Od 16 marca obywatele Ukrainy, którzy po 24 lutego 2022 roku przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, będą mogli składać w Urzędzie Gminy Psary wnioski o nadanie numeru PESEL. Posiadanie tego numeru umożliwi między innymi skorzystanie z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej czy założenie firmy w Polsce.

14 marzec 2022

Zbiórki potrzebnych produktów

 

Przypominamy, że w naszej gminie działają punkty, w których prowadzone są zbiórki najpotrzebniejszych produktów i rzeczy dla uchodźców. Bardzo prosimy nie przynosić do nich ubrań, ponieważ zgromadziliśmy ich już bardzo wiele.

08 marzec 2022

Uwaga na dezinformację!

 

W związku ze zwiększonym zagrożeniem w cyberprzestrzeni wywołanym konfliktem zbrojnym na Ukrainie, należy zwracać szczególną uwagę na dezinformacje. Na terenie całej Polski do 15 marca został przedłużony trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP. Korzystajcie tylko ze sprawdzonych źródeł i dokładnie weryfikujcie udostępniane komunikaty.

08 marzec 2022

 

Komunikat związany z sytuacją na Ukrainie

Aktualna sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej daje możliwość uaktywnienia się różnego rodzaju grupom przestępczym dążącym do osiągnięcia szybkiego zysku poprzez wykorzystanie dramatycznego położenia osób uciekających przed agresją militarną i katastrofą humanitarną. Tło wojenne oraz przemieszczanie się dużych grup uchodźców wymaga szczególnego zwrócenia uwagi na problematykę przestępstw oraz przeciwdziałania postawom patologicznym czy niegodziwemu traktowaniu ludzi. W obliczu tych szczególnych zagrożeń należy skupić się przede wszystkim na grupie dzieci i kobiet mogących stosunkowo łatwo stać ofiarami przestępstwa handlu ludźmi.

07 marzec 2022

Potrzebna pilna pomoc

 

LISTA JEST JUŻ NIEAKTUALNA, BARDZO DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA PRZEKAZANE DARY. PROSIMY O ŚLEDZENIE NASZYCH KOMUNIKATÓW, W KTÓRYCH BĘDZIEMY NA BIEŻĄCO INFORMOWAĆ O KOLEJNYCH POTRZEBACH.

04 marzec 2022

Dni otwarte dla obywateli Ukrainy w PUP

 

Powiatowy Urząd Pracy w Będzinie zaprasza na dni otwarte dla obywateli Ukrainy, które odbędą się w każdą środę marca w godz. 15:00-18:00.

03 marzec 2022

Przyjęcie do szkół dzieci z Ukrainy

 

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy. W materiale znalazły się praktyczne wskazówki dotyczące zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Informacja została opracowana w języku polskim i ukraińskim.

02 marzec 2022

Bezpłatna opieka medyczna dla uchodźców z Ukrainy

 

Wszystkie osoby, które uciekły przed wojną z terenu Ukrainy i posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub też w dokumencie podróży mają odcisk stempla Straży Granicznej RP z datą od 24.02.2022, mogą bezpłatnie korzystać z polskiej opieki medycznej i służby zdrowia. Szczegóły na stronie: https://www.nfz.gov.pl./aktualnosci/aktualnosci-centrali/pomoc-medyczna-dla-obywateli-ukrainy-zasady-udzielania-i-rozliczania-swiadczen,8149.html

02 marzec 2022

ІНСТРУКЦІЯ ДЛЯ ІНОЗЕМЦЯ / INSTRUKCJA DLA CUDZOZIEMCA

 

ІНСТРУКЦІЯ ДЛЯ ІНОЗЕМЦЯ РОЗРОБЛЕНО ЦЕНТРОМ СОЦІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ В ПСАРАХ - INSTRUKCJA DLA CUDZOZIEMCA PRZYGOTOWANA PRZEZ OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W PSARACH.

01 marzec 2022

Uwaga! Potrzebna pomoc

 

Na ten moment mamy wszystko. Jeżeli ktoś chciałby jeszcze pomóc to zachęcamy do wsparcia finansowego zbiórek charytatywnych. Zebrane pieniądze pozwolą między innymi na zakup niezbędnych leków i wyrobów medycznych. Przypominamy jednak o zachowaniu ostrożności i weryfikacji zbiórki przed przekazaniem środków finansowych.

01 marzec 2022

Pomoc dla obywateli Ukrainy – najważniejsze informacje dla mieszkańców

 

Szanowni Państwo, cały czas działamy. Dzisiaj w Urzędzie Gminy Psary odbyło się spotkanie z dyrektorami naszych jednostek organizacyjnych, w których prowadzone są zbiórki potrzebnych produktów i rzeczy. Następnie wójt Tomasz Sadłoń zwołał nadzwyczajne posiedzenie radnych rady gminy oraz sołtysów. Podczas spotkań wójt wraz z kierownictwem urzędu oraz kierownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej w Psarach przekazali zebranym wszystkie informacje dotyczące pomocy dla obywateli Ukrainy.