Metropolitalne Dni Energii - dowiedz się więcej o OZE

W tym roku Metropolitalne Dni Energii, poświęcone czystej energii, odbywają się w dniach 12-17 września w Katowicach i okolicznych miejscowościach. Z tej okazji Ekodoradca przygotował kilka ciekawostek, które będą systematycznie pojawiały się na naszej stronie.

W 2000 roku ponad 60% wytworzonej na świecie energii elektrycznej pochodziło ze spalania trzech głównych i równocześnie najtańszych surowców energetycznych – ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla. Te tradycyjne paliwa należą jednak do surowców nieodnawialnych i stopniowo wyczerpujących się, a ich użytkowanie wyrządza duże szkody środowisku. Dlatego coraz większy nacisk kładzie się na rozwój technologii pozyskiwania energii ze źródeł alternatywnych.

Odnawialne źródła energii (OZE) bazują na naturalnych, ekologicznych i niewyczerpywalnych zasobach. Wypracowane sposoby ich pozyskiwania gwarantują nie tylko bezemisyjną produkcję energii elektrycznej czy energii cieplnej, ale też niekończące się możliwości wykorzystania alternatywnych źródeł energii.

Skutkom zmian klimatu można przeciwdziałać na wiele sposobów. Najważniejsza jest jednak zmiana w kwestii źródeł pozyskiwanej energii. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to przyszłość i najlepsze rozwiązanie dla Ziemi.

Jakie są odnawialne źródła energii i czym się charakteryzują?

Promieniowanie Słońca stanowi niezwykłe źródło energii. Energia słoneczna od lat wykorzystywana jest do zasilania elektrycznego statków i sond kosmicznych. Pierwszy samolot napędzany energią słoneczną wzniósł się w powietrze w 2009 roku. Projekt jest wciąż rozwijany, a kolejny zasilany słońcem model samolotu - Solar Impulse 2 wyruszył w długą podróż dookoła świata i lata również w nocy.

Do powierzchni Ziemi dociera tylko część promieniowania słonecznego, a i tak energia światła padającego w ciągu jednego dnia na naszą planetę jest 6 000 razy większa od potrzeb energetycznych wszystkich państw.

Energia słoneczna może być wykorzystywana na dwa sposoby – do produkcji energii cieplnej lub energii elektrycznej.
Pierwszy z nich jest możliwy dzięki kolektorom słonecznym, które działają poprzez pochłanianie energii słonecznej i przekształcają ją w energię cieplną. Ta trafia następnie do niezamarzającego czynnika, który przepływa przez system rur, potem do wężownicy, która podgrzewa wodę użytkową w budynku.
Druga z metod to bardzo popularna w Polsce fotowoltaika. Na panele fotowoltaiczne zdecydowało się już ponad milion prosumentów! Nic dziwnego, ponieważ to świetny sposób na własny, ekologiczny prąd. Czy wiesz, że wystarczyłoby pokrycie panelami fotowoltaicznymi 0,3% powierzchni planety, by zaspokoić potrzeby energetyczne ludzi na całym świecie? To mniej więcej teren wielkości Szwecji. System opiera się na ogniwach zbudowanych z materiału półprzewodnikowego (najczęściej krzemu), który pozyskuje energię promieniowania słonecznego i wytwarza prąd stały. Stąd energia trafia do inwertera, który przekształca prąd stały w zmienny, czyli taki, który można wykorzystać np. do zasilania urządzeń w domu.

 

EKODORADCA