Stowarzyszenie Kobiet 18+ odkrywa sposoby na zdrowie i szczęście

Końcówka sierpnia to czas, gdy Stowarzyszenie Kobiet 18+ realizuje doroczne warsztaty profilaktyczno-zdrowotne na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W tym roku motywem przewodnim zajęć warsztatowych było łagodzenie skutków izolacji okołopandemicznej.

Wszyscy je odczuwamy w różnym stopniu, i prawdopodobnie długo jeszcze trzeba będzie je niwelować. Obecnie duża większość ludzi doświadcza przewlekłego stresu, który jest przyczyną mniej lub bardziej nasilonych problemów natury psychicznej, u do tej pory zdrowych osób i nasilenia u wcześniej chorych. Bombardowanie społeczeństwa negatywnymi informacjami, wpływ izolacji i pracy zdalnej na psychikę, przyniósł odczuwalne, negatywne zmiany, co przekłada się na poważne psychospołeczne skutki, których łagodzeniem zajmują się różne podmioty.

Idąc w ślad za problemem, stowarzyszenie opracowało projekt „Odkrywamy sposoby na zdrowie i szczęście”, który można było zrealizować dzięki dotacji Gminy Psary. W ramach projektu uczestniczki wzięły udział w 2-dniowych warsztatach w Mirowie. W ramach warsztatów trenerki zaproponowały m.in. zajęcia arteterapii w plenerze, zapewniając artystyczną samorealizację u podnóża zamku, nocny rajd po jurajskich szlakach z obserwacją nocnego nieba i wsłuchiwaniem się w odgłosy lasu, pracę twórczą w grupach, sesje fotograficzne, relaks z udziałem muzyki i tańca w stylu hawajskim, zajęcia relaksacji z wykorzystaniem technik jogi twarzy i ćwiczeń oddechowych metodą Wima Hofa. Uczestniczki uczyły się rozmawiać o tym co czują, uwalniać nagromadzone frustracje, uwalniać lęki i negatywne emocje. Dawały sobie wsparcie, bezcenny śmiech i poczucie, że są razem. A wszystko to w bliskim kontakcie z naturą, wśród urzekających plenerów Jury i bezcennych śladów historii Orlich Gniazd. Uczestniczki bardzo wysoko oceniły organizację warsztatów. Projekt był szeroko promowany z pomocą różnorodnych mediów. W imieniu wszystkich uczestniczek warsztatów, wyrażamy podziękowanie za wsparcie finansowe. Red. SK 18+