Metropolitalne Dni Energii – wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii

Możliwość korzystania z odnawialnych źródeł energii w skali pojedynczego gospodarstwa domowego to duża wartość, jednak to nadal nie wszystko, co można uzyskać z energii promieniowania słonecznego czy energii wiatrowej. OZE, jako źródło energii niepodłączone do żadnej sieci, mogą zasilać pojedyncze urządzenia codziennego użytku. Wszystko dzięki wbudowaniu w sprzęty paneli fotowoltaicznych czy małych turbin wiatrowych.

Nie każdy wie, że wiele kalkulatorów to dzisiaj urządzenia zasilane energią słoneczną. Podobnie w przypadku zegarków – modele solarne cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ nie wymagają regularnej wymiany baterii ani uciążliwego ładowania - wystarczy tylko założyć zegarek na rękę. Granicę możliwości wykorzystania fotowoltaiki stanowi właściwie tylko wyobraźnia. Już teraz powstają gadżety solarne o najróżniejszych zastosowaniach służące np. do umożliwiania sprawnego ładowania urządzeń elektronicznych. Przykładem są chociażby plecaki solarne, które dzięki wbudowanemu panelowi fotowoltaicznemu pozwalają naładować telefon nawet podczas górskiej wyprawy.

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii coraz częściej można zauważyć także na ulicach. Po pierwsze w postaci lamp i ławek solarnych, reklam zasilanych turbinami wiatrowymi czy znaków drogowych i miejsc poboru opłat, do których energię elektryczną dostarczają właśnie panele fotowoltaiczne. Zauważalna jest również zwiększona rola samochodów elektrycznych. Auta te już same w sobie są bardziej ekologiczne od spalinowych, ponieważ nie zanieczyszczają środowiska. Jednak bardzo istotne jest to, że coraz więcej stacji ładowania samochodów elektrycznych zasilanych jest energią z odnawialnych źródeł. Oznacza to, że o elektrykach można mówić, jako o w pełni „zielonych” środkach transportu.

 

EKODORADCA