Psary 10. w Polsce w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”!

25 listopada w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom XVIII edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”. Gmina Psary zajęła 10. miejsce spośród 1523 gmin wiejskich w Polsce.

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Kryteria oceny zestawienia to około 50 wskaźników, z których większość pochodzi z publicznych źródeł informacji, takich jak Główny Urząd Statystyczny czy Ministerstwo Finansów. Oceniane są trwałość ekonomiczno-finansowa, trwałości środowiskowa, trwałość społeczna i jakość zarządzania.

Nad rankingiem czuwa niezależna kapituła pod przewodnictwem byłego premiera RP Jerzego Buzka w składzie: redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” Bogusław Chrabot, redaktor dziennika „Rzeczpospolita” Anna Cieślak-Wróblewska, Dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Poprawki, sędzia, prawnik, przewodniczący komisji samorządu terytorialnego senatu i były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień, Dyrektor Biura Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej Leszek Świętalski, Prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Cezary Trutkowski, autorka i szef projektu „Rzeczpospolita. Życie Regionów” Hanna Wawrowska oraz Członek Rady Fundatorów Fundacji i Rozwoju Demokracji Lokalnej, architekt, urbanista i dr nauk ekonomicznych Adam Kowalewski. Eksperci oceniają efekty działań miast i gmin w zakresie dbałości o jakość życia, stan środowiska i rozwój ekonomiczny przy zachowaniu stabilności finansów i wysokiej jakości zarządzania.

Znalezienie się w gronie 10 najlepszych gmin wiejskich w Polsce to wielki sukces i wyróżnienie. - mówi wójt Tomasz Sadłoń. Od 2018 roku, kiedy po raz pierwszy zameldowaliśmy się w gronie laureatów tego profesjonalnego i rzetelnego rankingu, cały czas zajmowaliśmy miejsca w pierwszej setce spośród ponad 1500 gmin wiejskich w Polsce. Tegoroczny awans, który jest efektem ciężkiej pracy całego zespołu działającego na rzecz rozwoju naszej gminy, cieszy tym bardziej.