Nowa drukarka brajlowska w Urzędzie

Nasz samorząd po raz kolejny podejmuje kroki w wyrównaniu szans dla osób niepełnosprawnych, tak by zapewnić im maksymalną dostępność przestrzeni publicznej. W ramach tego zakupiono nową drukarkę brajlowską, informacyjne tabliczki brajlowskie oraz nakładki na poręcze znajdujące się przy schodach, za łączną sumę ponad 14 tys. zł. Zadanie w 35% zostało dofinansowane z PFRON.

 

Nowa drukarka EmBraille ViewPlus pozwala wydrukować różnego rodzaju brajlowskie dokumenty. Jej obsługa jest prosta i intuicyjna, a z urządzenia skorzystają zarówno osoby niewidome, posługujące się pismem Braille'a , jak i osoby widzące, które tego pisma nie znają, a chcą udostępnić swoje dokumenty w takiej formie. Drukarka znajduje się w Urzędzie Gminy i będzie użytkowana w razie potrzeby przez wszystkich pracowników. Jej koszt to 8995 zł z czego 3148,25 zł stanowią środki dofinansowane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Dodatkowo psarski samorząd zaopatrzył się w tabliczki informacyjne z numerami pokoi nad klamkami na drzwi oraz w nakładki na poręcze przy schodach z alfabetem Braille’a. Umożliwią one osobom niewidomym lub niedowidzącym odszukanie w komfortowy i samodzielny sposób wszystkich pomieszczeń znajdujących się w budynku Urzędu. Ich koszt to 5405 zł z czego 1891,75 zł to środki pozyskane z PFRON-u.

Warto wspomnieć, że powyższe zadanie jest kontynuacją zakupionych w ubiegłym roku tablic tyflograficznych z planem budynku Urzędu Gminy Psary, które odzwierciedlają przestrzeń danej kondygnacji oraz jej najważniejsze elementy. Teraz osoba niewidoma lub niedowidząca będzie mogła swobodnie i szybko odnaleźć interesujący ją pokój w budynku naszego urzędu.